Jako pracownik medyczny, jesteś zobowiązany do popełniania błędów. Możesz przegapić coś ważnego lub nieumyślnie zranić kogoś, gdy próbujesz mu pomóc. To musi się zdarzyć prędzej czy później, a Ty możesz się na to przygotować kupując ubezpieczenie OC dla lekarzy.

Co to jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni Ciebie i Twoją praktykę przed pozwami sądowymi. Jeśli zostaniesz pozwany, ubezpieczenie od odpowiedzialności pokryje koszty prawne Twojej obrony. Mając ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, można być pewnym swojej zdolności do kontynuowania leczenia pacjentów, niezależnie od tego, czy zostaniemy pozwani przez niezadowolonego pacjenta, czy też oskarżeni o błędy w sztuce.

Dlaczego ubezpieczenie od odpowiedzialności jest potrzebne lekarzom?

Lekarze potrzebują ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, aby chronić się przed pozwami i zapewnić sobie kompleksowe pokrycie, kiedy jest ono najbardziej potrzebne

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni lekarzy przed pozwami, które mogą być wniesione po nieprawidłowej diagnozie lub błędnej diagnozie. Media, pacjenci, a nawet inni lekarze są podatni na pozwy. Lekarz, który zostanie pozwany, nawet jeśli nie jest odpowiedzialny, może zostać pozwany o koszty obrony przed pozwem, w tym opłaty prawne i potencjalne odszkodowania dla lekarza.

Rodzaje ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej lekarza:

  • Incidental coverage (pokrycie przypadkowe): Ten rodzaj pokrycia chroni Cię, jeśli spowodujesz obrażenia czynem poza swoją praktyką. Na przykład, pacjent doznaje obrażeń podczas leczenia, ale obrażenia powstały w czasie, gdy pacjent przebywał w innym pomieszczeniu i był leczony przez innego lekarza. W takim przypadku praktyka innego lekarza nie ponosi winy.
  • Pokrycie odpowiedzialności zawodowej: Ten rodzaj pokrycia chroni Cię przed pozwami, które inicjujesz lub w których uczestniczysz. Na przykład, jeżeli lekarz ma pacjenta, który skarży się na uraz, pacjent może złożyć pozew, w którym twierdzi, że lekarz dopuścił się zaniedbania. Jeżeli lekarz bierze udział w takim procesie, jego ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej chroni go przed pozwaniem o odszkodowanie pieniężne, jeżeli sprawa zostanie ostatecznie oddalona.
  • Pokrycie za błędy w sztuce (malpractice coverage): Najważniejszy rodzaj pokrycia chroni przed pozwami, które zarzucają błędy w diagnozie, leczeniu lub innych procedurach medycznych. Pokrycie za błędy w sztuce lekarskiej pokryje Cię za obrażenia lub śmierć spowodowane Twoim zaniedbaniem.

Ile kosztuje ubezpieczenie od odpowiedzialności medycznej?

Może się to różnić w zależności od wielu czynników, w tym wielkości Twojej praktyki i lokalizacji. Jeśli jesteś w stanie, który wymaga wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, zobaczysz wyższe składki. Cena polisy może wahać się od mniej niż 500 dolarów do ponad 1 miliona dolarów, w zależności od potrzeb i wybranego pokrycia. Cena polisy zależy również od rodzaju wybranego pokrycia. Można wybrać pomiędzy podstawowymi, szerokimi formami pokrycia, które zapewniają pewną ochronę przed większością pozwów sądowych, plus wyższa składka. Można też zdecydować się na większe pokrycie, z wyższą składką.

Jak uzyskać dobrą cenę na ubezpieczenie od odpowiedzialności medycznej?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni lekarzy przed pozwami, które mogą być wniesione po nieprawidłowej diagnozie lub błędnej diagnozie

  • Upewnij się, że składki nie są oparte na procencie od dochodu. Wielu lekarzy, którzy pracują na pełen etat i zarabiają wystarczająco dużo, aby zarobić na przyzwoite życie, ma składki oparte na procencie swoich dochodów. Jest to często znacznie wyższa cena niż uczciwa, ponieważ osoba, która pobiera Twoje składki nie zawsze jest osobą ubezpieczoną lub odpowiedzialną za wypłatę odszkodowań.
  • Porównaj cenę ubezpieczenia OC oferowanego przez różne firmy. Możesz to zrobić robiąc zakupy polisy na własną rękę lub porównując ceny u innych lekarzy. Możesz również dołączyć do stowarzyszenia zawodowego, takiego jak American Medical Association lub American Association of Medical Underwriters. Organizacje te dostarczają informacji o firmach ubezpieczeniowych, pomagając Ci znaleźć najlepszą z nich.
  • Sprawdź reputację firmy ubezpieczeniowej zapewniającej Ci pokrycie. Szemrane firmy znane są z tego, że co roku podnoszą swoje ceny, często do nieracjonalnych poziomów. Sprawdź usługi oceny ubezpieczeń, takie jak Better Business Bureau, lub poproś komisarza ubezpieczeniowego swojego stanu o listę renomowanych firm.
  • Szukaj darmowych lub tanich sposobów na obniżenie składek. Na przykład, można płacić część rocznej składki co miesiąc. Można również poprosić pracodawcę o pokrycie części lub całości składki. Można również wziąć niewielką kwotę z miesięcznej pensji i umieścić ją na oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Pieniądze te będą rosły i będą dostępne do opłacenia składek ubezpieczeniowych, kiedy staną się wymagalne.

Podsumowanie

Lekarze potrzebują ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, aby chronić się przed pozwami i zapewnić sobie kompleksowe pokrycie, kiedy jest ono najbardziej potrzebne. Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o zakup medycznego ubezpieczenia od odpowiedzialności. Porównaj koszty, pokrycie i dostępne firmy, aby znaleźć odpowiednią polisę dla swoich potrzeb.