Na obecnym rynku pracy znalezienie odpowiedniej pracy nie jest już tak trudne jak kiedyś. Przy tak wielu nowych ofertach pracy publikowanych każdego dnia, znalezienie odpowiedniego stanowiska staje się łatwe. Jednak nie każdy ma tyle szczęścia, aby znaleźć je od razu. Aby znaleźć wymarzoną pracę, należy najpierw nauczyć się, jak zostać tłumaczem języka angielskiego. Język angielski jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym językiem używanym na naszej planecie. Jako taki, zawód ten może pomóc Ci znaleźć zatrudnienie w prawie każdej dziedzinie lub branży. Dowiedzmy się więcej o tym, co sprawia, że angielski jest tak wyjątkowy i dlaczego inni ludzie wybierają ten zawód nad innymi.

Angielski

Język angielski jest językiem indoeuropejskim należącym do grupy germańskiej języków indoeuropejskich. Jest używany natywnie przez około 390 milionów ludzi jako pierwszy język i kolejne 500 milionów ludzi jako drugi język. Język angielski jest najczęściej używanym językiem na świecie. Jest używany w Organizacji Narodów Zjednoczonych, w Unii Europejskiej oraz w innych organizacjach międzynarodowych. Większość osób, które uczą się angielskiego jako drugiego języka, jest również zainteresowana zostaniem tłumaczem języka angielskiego. Dzieje się tak dlatego, że język ten jest używany przez wiele różnych firm i branż. Jako tłumacz angielskiego możesz pracować w niemal każdej branży. Najczęstsze branże, które zatrudniają tłumaczy języka angielskiego to reklama, marketing, doradztwo w zakresie zarządzania, media i finanse.

Średnia pensja tłumacza języka angielskiego

Na obecnym rynku pracy znalezienie odpowiedniej pracy nie jest już tak trudne jak kiedyś

Średnia pensja tłumacza języka angielskiego zależy od wielu czynników. Po pierwsze, zależy od zakresu Twojego doświadczenia jako tłumacza. Jak dowiesz się w następnej sekcji, istnieje wiele certyfikatów, które możesz uzyskać, aby udowodnić swoje doświadczenie jako tłumacz. Te certyfikaty pomogą pracodawcom zobaczyć, że masz lata doświadczenia w tłumaczeniu pod pasem. Innym czynnikiem wpływającym na średnie wynagrodzenie tłumacza języka angielskiego jest lokalizacja miejsca pracy. Biura tłumaczeń w większych, kosmopolitycznych miastach, takich jak Nowy Jork, Londyn czy Tokio, płacą wyższe wynagrodzenie niż biura tłumaczeń w mniejszych miastach lub krajach.

Praca tłumacza

Tłumacze specjalizują się w tłumaczeniu dokumentów pisemnych pomiędzy różnymi językami. Będziesz zadawać pytania, zbierać informacje i tłumaczyć dokumenty na nowy, inny język. Kiedy pracujesz jako tłumacz, często będziesz pracować jako część zespołu tłumaczeniowego. Każdy członek zespołu będzie odpowiedzialny za inne zadanie. Na przykład, niektórzy członkowie zespołu mogą być odpowiedzialni za zbieranie informacji, podczas gdy inni tłumaczą zebrane informacje.

Jakie certyfikaty będą Ci potrzebne?

Tłumacze specjalizują się w tłumaczeniu dokumentów pisemnych pomiędzy różnymi językami

Kiedy już nauczysz się podstaw, będziesz musiał nauczyć się bardziej specjalistycznych umiejętności, aby zostać tłumaczem. Te umiejętności koncentrują się na zwiększeniu twojej wiedzy w określonej dziedzinie tłumaczenia. Na przykład, specjalista od tłumaczeń medycznych może być zmuszony do zrozumienia całej terminologii, której używa lekarz. Specjalista od tłumaczeń technicznych może być zmuszony do zrozumienia języka związanego z branżą taką jak inżynieria, komputery czy finanse. Tłumacz specjalizujący się w prawie międzynarodowym musi rozumieć nie tylko terminologię związaną z prawem, ale także normy kulturowe związane z krajem, w którym tłumaczone są dokumenty. Te specyficzne obszary wiedzy nazywane są specjalizacjami. Specjalizacje różnią się w zależności od branży i są określane przez klienta, który zatrudnia tłumacza.

Tłumacze języka angielskiego jako pracownicy

Jeśli masz wieloletnie doświadczenie jako profesjonalny tłumacz i posiadasz odpowiednie certyfikaty, pracodawcy mogą rozważyć zaoferowanie Ci pracy jako tłumacz angielskiego. Jeśli szukasz pracy jako tłumacz angielskiego, musisz zrozumieć, że tacy tłumacze nie są zazwyczaj pracownikami w pełnym wymiarze godzin. Zamiast tego, zazwyczaj pracują nad projektami i zadaniami, które są obsługiwane przez agenta lub menedżera. Ważne jest, aby zauważyć, że te projekty i zadania mogą być obsługiwane przez tę samą firmę, w której pracuje tłumacz. Zazwyczaj pracodawcy wynajmują agencję, która zajmuje się tłumaczeniem ich dokumentów. Zadaniem agencji jest zapewnienie, że dokumenty są tłumaczone przez tłumacza z języka, który klient rozumie.

Wnioski

Tłumacze są zatrudniani, gdy jeden język nie jest wystarczający, aby przekazać swoje znaczenie. Jest to szczególnie istotne, gdy komunikujemy się z ludźmi z różnych kultur i środowisk, gdzie nawet podstawowe słowa mogą mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu. Wraz ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na usługi tłumaczeniowe, możesz znaleźć się w potrzebie pracy jako tłumacz angielskiego. Ale jak możesz zacząć? Ten przewodnik nauczy Cię, co trzeba zrobić, aby zostać tłumaczem języka angielskiego. Kiedy skończysz czytać, będziesz wyposażony w wiedzę, której potrzebujesz, aby rozpocząć pracę jako tłumacz angielskiego.