Jeśli chcesz kupić nowego MacBooka Air i bardziej zależy Ci na wydajności niż na poręczności, to 11-calowe warianty M1 i 13-calowe M2 są prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem. Procesory M1 są wyposażone w procesor Intel i3-6100U, i5-6260U lub i7-6600U z 6 MB pamięci podręcznej. Te układy to niskomocowe wersje serii Intel Core U. Są one zoptymalizowane do pracy z lekkimi aplikacjami macOS. W związku z tym nie ma wielu gier lub innych programów o wysokiej wydajności, które wykorzystują te układy, ponieważ nie są one naprawdę zbudowane do ciężkich zadań. Nie znajdziesz też wielu gier, które obsługują te układy, więc jeśli chcesz zagrać w jakieś wymagające graficznie tytuły, może to nie być najlepsza opcja dla Ciebie. Wersja M2 wyposażona jest w procesor i5-6260U i 8MB pamięci podręcznej, natomiast model M3 posiada układ i7 z 8MB pamięci podręcznej. Te procesory z wyższej półki poradzą sobie z bardziej wymagającymi aplikacjami i grami bez nadmiernego spowolnienia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej…

Czym jest MacBook Air?

11-calowy MacBook Air to najcieńszy i najlżejszy model MacBooka produkowany przez Apple. Ma aluminiową obudowę unibody, która waży zaledwie 2,75 kg, co czyni go bardzo przenośnym. Air ma smukłą konstrukcję i zaokrąglone krawędzie, co ułatwia jego przenoszenie. Wzdłuż krawędzi znajdują się przyciski, które pozwalają na wyciszenie ekranu lub aktywację Mission Control. Air posiada wyświetlacz Retina o rozdzielczości 1366 x 768 i bez możliwości rozbudowy do wyższej rozdzielczości. Wyświetlacz jest chroniony przez twardą powłokę zewnętrzną, która pomaga zapobiegać zarysowaniom. Air można kupić w opcjach srebrnej, space grey, złotej i rose gold. Największym konkurentem Air jest MicrosoftMicrosoft Surface 3. Oba są ważącymi 2 funty ultrabookami, które poradzą sobie z codziennymi zadaniami i uruchomią kilka lekkich aplikacji. Surface 3 jest bardziej przenośny i ma większy ekran dotykowy. Air jest bardziej wydajny i ma więcej portów, ale jest cięższy i trudniejszy do przenoszenia.

Gdzie najlepiej kupić laptopa MacBook Air?

Najlepszą cenę na nowego MacBooka Air można znaleźć w wielu sklepach. Jednak najlepszą cenę uzyskasz, kupując za pośrednictwem Apple Store. Dzieje się tak dlatego, że Apple wykorzystuje swoje własne sklepy i sklep internetowy do sprzedaży swoich produktów, dzięki czemu otrzymujesz najlepsze oferty od Apple. Innym sposobem na zaoszczędzenie na nowym MacBooku Air jest zakup odnowionego, ponieważ wiele sklepów internetowych oferuje odnowione modele po niższej cenie. Możesz też poczekać na ofertę u najbliższego sprzedawcy, ponieważ wielu sprzedawców oferuje rabaty przez cały rok.

Różnice między procesorami Apple M1, M2 i M3

Najlepszym sposobem na sprawdzenie wydajności nowego MacBooka Air jest próba zainstalowania najnowszego macOS i sprawdzenie, jak dobrze system działa na nowym laptopie

Istnieją kluczowe różnice między procesorami Intel M1, M2 i M3 w 11-calowym i 13-calowym MacBooku Air. 11-calowy MacBook Air ma układ M1 z procesorem Intel Core i3-6100U, grafiką Intel HD 520 i 2 GB pamięci RAM. 13-calowy MacBook Air ma układ M2 z procesorem Intel Core i5-6260U, grafiką Intel Iris Graphics 540 i 4GB pamięci RAM. Układ M3 posiada procesor Intel Core i7-6600U, grafikę Intel Iris Graphics 550 i 8GB pamięci RAM. Kupując nowego MacBooka Air, otrzymasz procesor dołączony do zakupu. Te procesory są aktualizowane co roku, ale możesz sprawdzić, jakie procesory Apple zaoferuje w swoim modelu, gdy kupisz nowy Air. Jeśli chcesz przejść na inny procesor, możesz to zrobić, kupując nowego MacBooka Air z innym procesorem. Apple nie pozwala na upgrade z jednej generacji na drugą, ale możesz kupić nowego Air z procesorem M2 lub M3.

Specyfikacja procesorów Apple M1 i M2

 • Procesor – Intel Core i3-6100U, i5-6260U lub i7-6600U
 • Procesor graficzny – Intel HD 520, 530 lub 550
 • Pamięć RAM – 2, 4 lub 8 GB
 • Pamięć masowa – 256 GB, 512 GB lub 1 TB
 • Porty – 2 x Thunderbolt 3, USB-C
 • Czas pracy na baterii – 12 godz.
 • Cena – 799 dolarów, 999 dolarów, 1399 dolarów, 1599 dolarów.

Różnice między procesorami Apple M3 i M4

Apple ujawniło jedynie szczegóły dotyczące procesora M4 dla 13-calowego MacBooka Air. Układ M4 posiada procesor Intel Core i7-6820HQ, grafikę Intel Iris Graphics 540 oraz 16 GB pamięci RAM. Odpowiednik M3 Air’a ma Intel Core i7-6560U, Intel Iris Graphics 550 i 8 GB pamięci RAM. Apple ujawniło także szczegóły dotyczące układu M5 stosowanego w 15-calowym MacBooku Pro. M5 ma procesor Intel Core i9-8950HK, Intel UHD Graphics 630 i 32 GB pamięci RAM. Więcej szczegółów na temat chipów zastosowanych w najnowszych MacBookach Pro można znaleźć na stronie Apple.

Specyfikacja procesora M4

 • Procesor – Intel Core i7-6820HQ, i9-8950HK
 • GPU – Intel UHD Graphics 630, 640
 • Pamięć RAM – 16GB, 32GB lub 64GB
 • Pamięć masowa – 512 GB, 1 TB lub 2 TB
 • Porty – 2 x Thunderbolt 3, 4 x USB-C
 • Czas pracy na baterii – 17 godz.
 • Cena – 2 799 dolarów, 3 999 dolarów, 6 199 dolarów, 10 999 dolarów

Najlepszą cenę na nowego MacBooka Air można znaleźć w wielu sklepach. Jednak najlepszą cenę uzyskasz, kupując za pośrednictwem Apple Store

Która wersja macOS działa najlepiej na MacBooku Air?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie wydajności nowego MacBooka Air jest próba zainstalowania najnowszego macOS i sprawdzenie, jak dobrze system działa na nowym laptopie. Należy pamiętać, że niektóre starsze gry mogą nie działać na macOS. Niektórzy użytkownicy macOS zgłosili, że najlepsza wydajność pochodzi z modeli M1, podczas gdy inni zgłosili, że M2 lub M3 są lepsze. To prawdopodobnie zależy od konkretnych zadań, które uruchamiasz na swoim komputerze. Jeśli chcesz dowiedzieć się, który model jest dla Ciebie najlepszy, zainstaluj system macOS i zacznij go testować na różnych modelach MacBook Air. Możesz także pobrać program Geekbench i uruchomić testy porównawcze, aby uzyskać bardziej dogłębny wgląd w wydajność różnych modeli.

Zakończenie

11- i 13-calowy MacBook Air to świetne opcje dla użytkowników, którzy chcą mieć wydajnego, a jednocześnie lekkiego laptopa. Możesz używać tych modeli z niemal każdą wersją macOS i nie będziesz musiał się martwić o aktualizację systemu operacyjnego. Nie oferują one jednak takiego poziomu wydajności jak nowe MacBooki i MacBooki Pros, więc nie są idealne do ciężkich zadań. Świetnie nadają się jednak do codziennych zadań i są bardzo przenośne. Model 11-calowy występuje również w kilku różnych wariantach, więc możesz wybrać najlepszy model dla swoich potrzeb.