Zakup nieruchomości w Hiszpanii może być czasem bardzo skomplikowany. Kraj ten jest krainą wielu zwyczajów, tradycji i przepisów, które regulują zakup nieruchomości krajowych, jak również tych, które mają być zakupione za granicą. Zanim wyruszysz w podróż, aby nabyć nieruchomość w naszym kraju, koniecznie zrozum, z czym wiążą się te wszystkie formalności i jak mogą wpłynąć na Twoją transakcję. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o formalnościach związanych z zakupem nieruchomości w Hiszpanii, dzięki czemu nic Cię nie zaskoczy, gdy to się stanie.

Jakie formalności wiążą się z zakupem nieruchomości?

Istnieje kilka dokumentów wymaganych do sfinalizowania zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Dzielą się one na papiery administracyjne i dokumenty prawne. Dokumentacja administracyjna składa się z przetłumaczonej wersji oryginalnego zezwolenia na zakup lub wynajem nieruchomości w kraju. Dokument ten znany jest jako carta de autorización (list upoważniający). Należy pamiętać, że osoba upoważniona może nie być faktycznym nabywcą. List ten jest tłumaczony z oryginalnego dokumentu, ponieważ językiem jest hiszpański. Jeśli kupujesz nieruchomość w Hiszpanii za pośrednictwem kredytu hipotecznego, musisz również złożyć kopię dowodu osobistego lub paszportu, wniosek o kredyt hipoteczny podpisany przez kupującego i kredytodawcę oraz akt notarialny sprzedaży. Wniosek o kredyt hipoteczny służy kredytodawcy do zatwierdzenia pożyczki. W przypadku przeniesienia własności nieruchomości, nawet jeśli będzie ona wynajmowana, konieczne będzie również przedłożenie aktu własności.

Jak radzić sobie z hiszpańskimi agentami nieruchomości?

Zakup nieruchomości w Hiszpanii może być czasem bardzo skomplikowany

Agenci nieruchomości są integralną częścią procesu zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Konieczne jest, abyś pracował z agentem, który ma doświadczenie w kontaktach z zagranicznymi klientami. Jest tak dlatego, że będziesz musiał złożyć różne dokumenty w języku hiszpańskim, a agent, który nie mówi po hiszpańsku może doprowadzić do opóźnień lub nawet nieudanej transakcji. Trzeba będzie ustanowić relacje z agentem przed rzeczywistej transakcji. Można to zrobić poprzez wysłanie formalnego wniosku do kilku agentów. Jednak upewnij się, że komunikujesz się z właściwą osobą, przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów, należy skontaktować się z agentem, który został wyznaczony do obsługi transakcji.

Kroki przy zakupie nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego

Zanim będziesz mógł ubiegać się o pożyczkę hipoteczną, musisz mieć nieruchomość. Nieruchomość możesz kupić za pośrednictwem kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości lub kredytu na zakup nieruchomości, który zaciągasz w banku. W tym drugim przypadku będziesz musiał przenieść własność za pomocą aktu notarialnego. Proces zakupu nieruchomości z kredytem hipotecznym jest podobny do tego, gdy kupujesz nieruchomość bez kredytu. Trzeba będzie wpłacić zaliczkę w wysokości od 15 do 25 procent ceny nieruchomości. Reszta jest finansowana poprzez kredyt hipoteczny, który trzeba będzie spłacać przez okres od 10 do 30 lat. Teraz, przy zakupie nieruchomości za pośrednictwem kredytu hipotecznego, kredyt jest udzielany przez firmę udzielającą kredytów hipotecznych, a nie przez bank. Firma hipoteczna to firma, która finansuje kredyty hipoteczne. Są to firmy, które specjalizują się w udzielaniu pożyczek dla osób, które chcą kupić nieruchomości.

Co zrobić przed zarejestrowaniem nieruchomości?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed zarejestrowaniem nieruchomości jest znalezienie zarejestrowanego miejsca zamieszkania w Hiszpanii. Można to zrobić z pomocą agenta nieruchomości, strony internetowej takiej jak El Locador Español lub nawet bezpośrednio u notariusza. Zarejestrowanie nieruchomości pozwala na otrzymanie tytułu własności po zakończeniu transakcji. Otrzymasz również potwierdzenie rejestracji, które jest wymagane do zarejestrowania każdego pojazdu lub statku w Hiszpanii. Następnie należy uzyskać dokument własności miejsca zamieszkania w Hiszpanii. W tym celu należy odwiedzić Registro de la Propiedad (RPC) i wypełnić formularz z prośbą o carta de autorización de dominio (pisemne upoważnienie do własności nieruchomości). RPC jest hiszpańskim odpowiednikiem strony internetowej Departamentu Stanu USA ds. zagranicznych, gdzie składa się wniosek o hiszpański tytuł własności.

Proces rejestracji nieruchomości w Hiszpanii


Proces rejestracji nieruchomości w Hiszpanii jest podobny do procesu rejestracji pojazdu w Hiszpanii. Należy wypełnić formularz wniosku o wydanie carta de autorización de urbanización (zezwolenie na rejestrację urbanizacji), wraz z oficjalnym pokwitowaniem podatkowym za pieniądze, które trzeba było zapłacić przy zakupie nieruchomości. Po wypełnieniu wniosku należy zanieść wszystkie dokumenty do urzędu stanu cywilnego na miejscu. W urzędzie stanu cywilnego należy uiścić opłatę i przedstawić dokumenty. Następnie urząd wyda Państwu carta de matriculacion (potwierdzenie zameldowania).

Słowa końcowe

Kupno nieruchomości w Hiszpanii jest skomplikowanym procesem, który wymaga wiele wysiłku i dużo papierkowej roboty. Musisz być świadomy wszystkich formalności z tym związanych i jak się po nich poruszać, aby uniknąć czkawki w procesie. Ważne jest, aby pamiętać, że hiszpańskie prawo nieruchomości są dość surowe, a naruszenie ich może mieć poważne konsekwencje. Jak widać, zakup nieruchomości w Hiszpanii nie jest łatwym zadaniem i wymaga wiele ciężkiej pracy i wysiłku. Jednakże, kiedy już pokonasz te wyzwania, poczujesz się jak zwycięzca wyścigu.