W 2016 roku w Polsce weszła w życie ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Drastycznie zmieni ona sposób, w jaki obywatele i mieszkańcy niebędący obywatelami płacą za opiekę zdrowotną w kraju. Od 1 stycznia 2020 roku wszyscy mieszkańcy muszą uzyskać ubezpieczenie, aby uzyskać dostęp do zabiegów i usług lekarskich. Jeśli nie jesteś Polakiem, który mieszka w Polsce lub Twoje główne miejsce zamieszkania jest tutaj, będziesz musiał znaleźć inny sposób na uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego dla cudzoziemców, jeśli nie masz małżonka lub partnera, który to robi. Niniejszy artykuł omawia tajniki uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego przez obcokrajowca mieszkającego w Polsce oraz odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące uzyskania ubezpieczenia.
Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca w Polsce?
W Polsce możesz uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca, jeśli jesteś mieszkańcem innego kraju i nie masz polskiego obywatelstwa. Możesz również uzyskać publiczne ubezpieczenie zdrowotne, jeśli jesteś nieobywatelem mieszkającym w Polsce i nie masz zezwolenia na pobyt stały. Jeśli nie jesteś obywatelem Polski, będziesz musiał zawrzeć umowę ubezpieczenia zdrowotnego z kasą chorych, która posiada licencję na sprzedaż polis ubezpieczeniowych dla nierezydentów. Najłatwiej jest to zrobić poprzez brokera – agenta, ubezpieczyciela lub pośrednika, który pomoże Ci znaleźć ubezpieczenie zdrowotne.
Jakie są opcje ubezpieczenia zdrowotnego dla nierezydentów?
- Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
- Publiczne ubezpieczenie zdrowotne
- Inne opcje
- Ile kosztuje publiczne ubezpieczenie zdrowotne?
- Co zrobić, jeśli nie ma się żadnej z powyższych opcji?
- Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca w Polsce?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to najczęstsza opcja dla nierezydentów. Jest ono również najdroższe. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne można wykupić na okres jednego lub pięciu lat. Polisa ubezpieczeniowa pokrywa koszty choroby lub wypadku pod warunkiem, że pacjent jest członkiem sieci ubezpieczeniowej. Należy pamiętać, że bez karty ubezpieczeniowej wystawionej przez lekarza i recepty wystawionej przez lekarza nie można uzyskać pełnego pokrycia. Ponadto trzeba będzie zapłacić 10% podatku dochodowego oraz dopłatę na fundusz ubezpieczeń zdrowotnych, co sprawi, że pokrycie będzie mniej przystępne.
Publiczne ubezpieczenie zdrowotne
Mieszkańcy Polski mogą zdecydować się na pełne pokrycie publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym. W zamian trzeba zapłacić dopłatę, która pójdzie na system opieki zdrowotnej w Polsce oraz 10% podatek dochodowy. Publiczne ubezpieczenie zdrowotne jest rodzajem społecznego ubezpieczenia zdrowotnego. To znaczy, że jest finansowane przez podatników i opłacane z dopłaty do podatku dochodowego.
Ile kosztuje publiczne ubezpieczenie zdrowotne?
Publiczne ubezpieczenie zdrowotne kosztuje około 4,000 PLN (około $900) rocznie dla osoby indywidualnej i 12,000 PLN (około $2,400) dla czteroosobowej rodziny. Ubezpieczenie pokrywa roczne wizyty u lekarza, leczenie w nagłych wypadkach, leki na receptę, hospitalizację i niektóre inne usługi.
A co jeśli nie masz żadnego z powyższych?
Jeśli nie masz ubezpieczenia zdrowotnego, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 500 PLN (około 115 USD) za każdą wizytę u lekarza. Jeśli będziesz hospitalizowany, będziesz musiał zapłacić dopłatę w wysokości 10 000 PLN (około 2 400 USD).
Jakie są możliwości ubezpieczenia zdrowotnego dla nierezydentów?
- Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
- Publiczne ubezpieczenie zdrowotne
- Inne opcje
- Ile kosztuje publiczne ubezpieczenie zdrowotne?
- Co zrobić, jeśli nie ma się żadnej z powyższych opcji?
- Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca w Polsce?
Inne opcje
- Hybrydowe ubezpieczenie zdrowotne
- Pomoc finansowa w czasie kryzysu
- Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca w Polsce?
Hybrydowe ubezpieczenie zdrowotne
Hybrydowe ubezpieczenie zdrowotne to połączenie publicznego i prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Hybrydowe ubezpieczenie zdrowotne jest najbardziej przystępną opcją dla nierezydentów. Hybrydowe ubezpieczenie zdrowotne nie jest jeszcze zatwierdzone w Polsce, ale oferuje je wiele firm ubezpieczeniowych na całym świecie, w tym Cigna, Aetna i UnitedHealth Group. Trzeba będzie wykupić plan ubezpieczenia medycznego w prywatnej firmie, która będzie oferowała publiczną służbę zdrowia za darmo. Następnie należy zapisać się na plan publicznego ubezpieczenia zdrowotnego w tej samej firmie. Takie hybrydowe ubezpieczenie zdrowotne oferuje to, co najlepsze z obu światów – jest bardziej przystępne niż ubezpieczenie prywatne i zapewnia większe korzyści niż ubezpieczenie publiczne.
Pomoc finansowa w czasach kryzysu
Niektóre towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych zapewniają swoim członkom pomoc finansową w przypadku hospitalizacji lub kosztownych zabiegów. Tego typu pokrycie zapewnia niewielki procent firm oferujących ubezpieczenia zdrowotne.
Wnioski
W 2016 roku w Polsce weszła w życie ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Drastycznie zmieni ona sposób, w jaki obywatele i mieszkańcy niebędący obywatelami płacą za opiekę zdrowotną w kraju. Od 1 stycznia 2020 roku wszyscy mieszkańcy muszą uzyskać ubezpieczenie, aby uzyskać dostęp do zabiegów i usług medycznych. Jeśli nie jesteś obywatelem polskim, który mieszka w Polsce lub twoje główne miejsce zamieszkania jest tutaj, będziesz musiał znaleźć inny sposób na uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nie masz małżonka lub partnera, który to robi. Niniejszy artykuł omawia tajniki uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego przez cudzoziemca mieszkającego w Polsce i odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące uzyskania ubezpieczenia.